Zaczynasz działać, wykonałeś kawał dobrej roboty, aby stworzyć swój nowy produkt. Jeśli jest nim jakikolwiek suplement diety bądź produkt wzbogacany o witaminy i składniki mineralne lub jest on specjalnego przeznaczenia, to wiedz, że musisz go zgłosić do Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).
Jeśli zamierzasz wypuścić na rynek:
to koniecznie musisz powiadomić o tym GIS. Pod poniższymi linkami znajdziesz dokładne informacje o wymaganiach, jakie stawia przed Tobą GIS w przypadku:
Podmioty, które są zobowiązane do powiadomienia GIS o wprowadzeniu na rynek suplementów diety, żywności wzbogaconej lub specjalnego przeznaczenia to:
Warto zaznaczyć, że jeśli chcesz importować do Polski wyżej wspomniane produkty, to muszą one spełniać wszystkie przepisy prawa żywnościowego dla środków spożywczych.
1. Zgłoszenia powinieneś dokonać przed pierwszym wprowadzeniem produktu na rynek polski, a zatem zacznij kompletować dokumentację wcześniej.
2. Powyższe powiadomienie składa się bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wyjątek stanowi tu zgłoszenie dokonywane przez pełnomocnika.
3. Na początek wejdź na stronę https://suplementy.gis.gov.pl/rejestracja.php
4. Jeśli dokonujesz takiego zgłoszenia po raz pierwszy, załóż indywidualne konto na powyższej stronie GIS. Będziesz proszony o podanie takich informacji jak:
5. Następnie przejdziesz do wypełniania formularza, w którym musisz dodać następujące informacje:
6. Po wypełnieniu należy dokument podpisać. Pobierz więc ten formularz i zapisz go w formacie PDF. Jeśli masz profil zaufany bądź podpis elektroniczny, podpisz go w ten sposób i ponownie dodaj do systemu GIS. Jeśli nie masz profilu zaufanego (lub elektronicznego podpisu), pobrany dokument podpisz czytelnie i wraz z innymi wymaganymi dokumentami wyślij do GIS.
7. Przyjmuje się, że momentem dokonania powiadomienia jest wpłynięcie do GIS Twojego zgłoszenia. Jeśli przedstawiciel Inspektoratu będzie miał zastrzeżenia, z pewnością wezwie Cię do złożenia wyjaśnień. Jeśli nie, powinien przesłać Ci informację, że przyjął Twoje powiadomienie. Pomimo tego możesz już na własną rękę wprowadzać produkty na rynek.
Standardowo jest to:
powiadomienie o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia produktu spożywczego po raz pierwszy do obrotu - to najważniejszy dokument, który składasz w oryginale;
wzór oznakowania w języku polskim (możesz złożyć kopię) - ta etykieta musi być zgodna z zapisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Jeśli jednak masz zamiar wprowadzić do Polski po raz pierwszy produkt, który jest już w obrocie w innym państwie Unii Europejskiej, wówczas powinieneś złożyć dodatkowo kopię zezwolenia (lub powiadomienia) dotyczącego środka spożywczego, które zostało uzyskane w innym państwie. Warto pamiętać, że jeśli ten dokument posiadasz w języku obcym, konieczne jest dołączenie tłumaczenia poświadczonego.
Jeśli zgłoszenia dokonuje za Ciebie Twój pełnomocnik, wówczas dodatkowo musisz dołączyć jego upoważnienie do reprezentowania Cię w sprawach GIS (a dodatkowo potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej, która w tym przypadku jest ponoszona).
Jeśli interesuje Cię jakie produkty zostały zgłoszone do Głównego Inspektoratu Sanitarnego bądź chcesz odszukać swój wpis, możesz wejść na stronę http://rejestrzp.gis.gov.pl/ i przeglądać rejestr.
Psychologia jednoznacznie wypowiada się na temat bodźców stojących za podejmowaniem większości decyzji. To emocje wzywają do [...]
Logo firmy to coś z czym kojarzy się daną markę. To jeden z pierwszych elementów z jakim spotyka się klient [...]